Mikrobiom a imunita: Ako črevné baktérie ovplyvňujú zdravie

Úvod

Ľudský črevný mikrobióm predstavuje komplexný ekosystém biliónov mikroorganizmov, ktoré sídlia v gastrointestinálnom trakte. Tento systém má zásadný význam pre zdravie človeka a jeho imunitný systém. Výskumy posledných rokov preukázali, že rovnováha črevnej mikroflóry je nevyhnutná nielen pre tráviace funkcie, ale aj pre správne fungovanie vrodenej a adaptívnej imunity.


Zloženie črevného mikrobiómu

Črevný mikrobióm tvoria predovšetkým baktérie, ale tiež vírusy, archeóny, kvasinky a prvoky. Dominantné bakteriálne kmene patria najmä do rodov Firmicutes, Bacteroidetes, Actinobacteria a Proteobacteria.

Rovnováha medzi „priaznivými“ a „potenciálne patogénnymi“ mikroorganizmami je kľúčová – jej narušenie (tzv. dysbióza) môže viesť k zápalovým procesom a oslabeniu imunity.


Vzťah medzi mikrobiómom a imunitným systémom

1. Stimulácia imunitných buniek

Mikrobióm ovplyvňuje vývoj a dozrievanie T-lymfocytov, B-lymfocytov a antigén prezentujúcich buniek. Niektoré baktérie aktivujú produkciu cytokínov a ovplyvňujú rovnováhu medzi prozápalovými a protizápalovými procesmi.

2. Ochrana pred patogénmi

Kompetitívna inhibícia patogénov – zdravý mikrobióm bráni kolonizácii čreva cudzorodými a škodlivými baktériami tým, že zaberá priestor, spotrebúva živiny a produkuje látky so slabým antimikrobiálnym účinkom (napr. bakteriocíny, kyselinu mliečnu).

3. Tvorba krátkoreťazcových mastných kyselín (SCFA)

Fermentáciou vlákniny vznikajú látky ako kyselina maslová, propiónová a octová, ktoré posilňujú črevnú bariéru, regulujú zápaly a pôsobia imunomodulačne.

4. Vplyv na systémovú imunitu

Črevná mikroflóra ovplyvňuje aj periférnu imunitu – štúdie naznačujú súvis medzi zložením mikrobiómu a autoimunitnými ochoreniami (napr. roztrúsená skleróza, reumatoidná artritída).


Faktory ovplyvňujúce črevný mikrobióm

  • Spôsob pôrodu: Vaginálny pôrod vs. cisársky rez má vplyv na prvotnú kolonizáciu.
  • Výživa v ranom veku: Dojčenie podporuje rast bifidobaktérií, umelé mlieka nie vždy.
  • Diéta v dospelosti: Strava bohatá na vlákninu, fermentované produkty a nízky príjem jednoduchých cukrov podporujú diverzitu mikrobiómu.
  • Antibiotiká: Znižujú množstvo aj rozmanitosť baktérií – riziko dysbiózy.
  • Stres, fajčenie, alkohol: Negatívne ovplyvňujú črevnú mikroflóru a črevnú bariéru.

Podpora mikrobiómu výživou a doplnkami

Prebiotiká

Látky, ktoré selektívne podporujú rast „prospešných“ baktérií.
Zdroje: inulín, fruktooligosacharidy (FOS), rezistentný škrob – najmä z cibule, cesnaku, banánov, artičokov.

Probiotiká

Živé mikroorganizmy, ktoré pri dostatočnom množstve priaznivo ovplyvňujú zdravie.
Zdroje: fermentované mliečne výrobky, kyslá kapusta, kefír, kvasené zeleniny.

Pri výbere doplnkov je dôležité sledovať:

  • Obsah živých kmeňov (CFU),
  • Odolnosť voči kyslému prostrediu žalúdka,
  • Prítomnosť vedecky overených kmeňov (napr. Lactobacillus rhamnosus GG, Bifidobacterium lactis).

Záver

Črevný mikrobióm je kľúčovým regulátorom imunitného systému. Jeho rovnováha je nevyhnutná pre prevenciu zápalov, infekcií i autoimunitných porúch. Ochrana a podpora mikrobiómu by preto mala byť súčasťou dlhodobého prístupu k udržaniu zdravia, a to najmä prostredníctvom vhodnej stravy a cielenej suplementácie.

Odporúčame vám